Zalety artroskopii
Artroskopia jest zabiegiem małoinwazyjnym diagnostyczno-operacyjnym dotyczącym większych stawów (najczęściej kolanowego, ramiennego, biodrowego, łokciowego, skokowo – goleniowego). Po latach rozwoju sposobów wziernikowania dzięki nowoczesnym technologiom artroskopia jest dziś jedną z najmniej obciążających metod operacji małoinwazyjnych. Zabieg ten pozwala na dojście do bardzo ciasnych i trudno dostępnych części stawu przy wykorzystaniu około 1 cm cięć skóry (2 lub 3 w zależności od metody) i wprowadzeniu kamery ze źródłem światła przez jeden z portów oraz narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia operacji przez pozostałe. Stosowana w ortopedii i traumatologii w diagnostyce i leczeniu schorzeń stawów:
- kolanowych,
- biodrowych,
- skokowych,
- łokciowych,
- barkowych.
Artroskopię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg wykonuje się przez kilka minimalnych nacięć skóry, przez które wprowadza się do wnętrza stawu kamerę oraz narzędzia chirurgiczne. Chirurg ortopeda ogląda wnętrze stawu w powiększeniu na monitorze i na tej podstawie dokonuje diagnozy stanu faktycznego oraz na bieżąco podejmuje decyzję o kolejnych etapach zabiegu chirurgicznego i naprawy uszkodzeń stawu.
Zabieg trwa około godziny, w bardziej skomplikowanych przypadkach może się wydłużyć. Do jednych z najczęściej wykonywanych (choć nie najłatwiejszych) należą zabiegi artroskopii barku i artroskopii kolana. Są to stawy szczególnie narażone na urazy i przeciążenia.
Zalety artroskopii:
- idealna metoda diagnostyczna ukazująca dokładny i rzeczywisty stan struktur wewnątrzstawowych, także podczas badania czynnościowego, czyli „w ruchu”,
- technika operacyjna małoinwazyjna, znacznie pomniejszająca ryzyko komplikacji w stosunku do operacji tradycyjnej,
- krótki czas zabiegu i pobytu w szpitalu,
- znacznie szybszy czas rekonwalescencji niż po tradycyjnej operacji z otwartym cięciem tkanek,
- znikome uszkodzenia tkanek i mała utrata krwi oraz mniejszy ból pooperacyjny,
- lepszy efekt kosmetyczny (minimalne punktowe blizny).
Najczęstsze wskazania do artroskopii stawów:
- diagnostyka,
- urazy i niestabilność stawów,
- uszkodzenia chrząstki stawowej, więzadeł i torebek stawowych itd.,
- złamania śródstawowe,
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- nowotwory w obrębie stawów,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- zmiany przeciążeniowe,
- infekcje stawu,
- dna moczanowa,
- jałowe martwice,
- obecność ciał obcych lub wolnych w stawie,
- deformacje stawów wrodzone lub nabyte.
Artroskopia Lublin
Przedstawione tu zostały tylko najważniejsze zalety i możliwości, jakie daje artroskopia. Lublin jest jednym z ośrodków medycznych, w których od niedawna stosuje się tę nowoczesną metodę. Podczas konsultacji w moim gabinecie ortopedycznym udzielę Państwu wszelkich dodatkowych informacji na temat artroskopii.
Zapraszam na wizytę.