Kiedy do ortopedy?
Oczywiste sytuacje, kiedy szukamy pomocy u lekarza to urazy, złamania i zwichnięcia. Rzadziej zauważamy drobne dolegliwości, które nasilają się latami, np. niesymetryczność barków, łopatek (mogące być wynikiem skrzywienia kręgosłupa), utykanie – mogące być objawem skrócenia się kończyny (np. następstwo zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego powodującej ścieranie chrząstki głowy kości udowej lub panewki stawu).
Dlatego też nie lekceważmy żadnych objawów i skonsultujmy się z lekarzem ortopedą we wczesnym etapie ewentualnej choroby, wtedy zwiększamy szanse na jej skuteczne leczenie.
Głównym objawem, który powinien nas koniecznie skłonić do wizyty u ortopedy jest ból. Ból odczuwany podczas ruchu lub ból w spoczynku, np. w nocy. A także ból stały, jak też ból okresowy, pojawiający się tylko przy niektórych czynnościach ruchowych, lub tzw. ból związany ze zmianą pogody. Pamiętajmy, że ból narządów ruchu: kości, stawów, kręgosłupa nie zawsze odczuwamy w miejscu rzeczywiście chorym. Potocznie nazywa się to promieniowaniem bólu, stąd dolegliwości bólowe barku czy łokcia mogą mieć swoją przyczynę chorobową np. w kręgosłupie szyjnym. Nie warto zatem „leczyć się na własną rękę”, stosując na przykład różnego typu maści, gdyż prawidłową diagnozę może postawić tylko specjalista ortopeda.