Schorzenia kręgosłupa

Kręgosłup jest najważniejszą osiową częścią naszego szkieletu. Dzięki niemu możemy zachować pozycję pionową, stanowi rodzaj głównego „rusztowania”, na którym opera się nasze ciało. Kręgosłup chroni delikatną strukturę rdzenia kręgowego. Często jednak zapominamy o tych niezwykle ważnych funkcjach kręgosłupa i nie dbamy o niego.

Wrodzone wady kręgosłupa nie są bardzo częste, ale tzw. skrzywienia, czyli skoliozy kręgosłupa, stają się już niemal chorobą cywilizacyjną. Kręgosłup dotykają też inne choroby, np. zwyrodnienia lub osteoporoza, które osłabiając kościec kręgów, powoduje dolegliwości bólowe.
Zapobieganie schorzeniom kręgosłupa powinno być ważne dla wszystkich myślących poważnie o swoim zdrowiu. Unikajmy zatem dźwigania ciężarów (jeśli musimy, to podnośmy nie pochylając się, tylko uginając nogi przy prostym kręgosłupie), unikajmy garbienia się i niewygodnego wielogodzinnego siedzenia bez podparcia części lędźwiowej, zachowujmy zdrową dietę i aktywność fizyczną (np. pływanie).
Nieleczone choroby kręgosłupa prowadzą do jego usztywnienia, ucisków na nerwy (ból, niedowłady), a często do konieczności poważnej operacji. Odczuwając ból kręgosłupa lub ból promieniujący, skonsultujmy się z ortopedą. Prawidłowe leczenie i rehabilitacja przywrócą nam sprawność.